Ściana z imitacją cegieł to hit ostatnich sezonów. Aranżowanie wnętrza tak, aby wyglądało na w części zabudowane cegłami może być też świetną okazją do powiększania go wizualnie. Niekiedy też wybieg polegający na pokryciu jednej ze ścian cegiełkami pozwala całkowicie odmienić charakter całego pomieszczenia. W ten sposób, od pokrycia ścian cegłami, powstaje stuprocentowa metamorfoza całego mieszkania. Jak podejść do cegiełek na ścianie? Gdzie je kupić, jak wybierać i jak dobrać odpowiedni wzór oraz kolor do aranżacji wnętrza?
Sposobów na zrobienie ściany z cegiełek jest wiele. Po pierwsze, warto zastosować płytki z odpornego na wilgoć klinkieru lub z ceramiki formowanej ręcznie.
Cegiełki na ścianę imitujące naturalne materiały
Ogromnym plusem stosowania imitacji cegiełek jest to, że są znacznie cieńsze niż prawdziwe cegły. Dzięki temu oszczędzamy powierzchnię, której w małych mieszkaniach nigdy dość.
Które cegiełki wybrać?
Płytki, które mają udawać prawdziwą cegłę mają zwykle kształt prostokątny, podłużny – bardzo zbliżony do kształtu naturalnej cegły. Zdarzają się jednak też cegiełki na ścianę oktagonalne. O ile zadbamy o odpowiednie wkomponowanie ich w pozostałe elementy aranżacji, mogą wypaść bardzo naturalnie. Cegiełki sztuczne są też tańsze niż prawdziwa cegła. Łatwiej jest dostosować je do indywidualnego projektu. Nie ulegają ukruszeniu tak szybko jak prawdziwa cegła. Szukając sklepu z cegłami na ścianę trzeba skupić się na tym, aby dostawca oferował cegiełki połówkowe oraz takie, które można ułożyć na rogach ścian. Takie cegiełki optycznie powiększają pomieszczenie.
Okładzina gipsowa zamiennie dla naturalnej cegły
Zamiennie dla naturalnej cegły, na ścianach można stosować gipsowe okładziny, które kupujemy wraz z gotowym materiałem spoinowym. Materiały tego typu są tanie i wizualnie są praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwej cegły.