Najczęściej domy jednorodzinne są małe lub średniej wielkości. Uważa się je za wygodną siedzibę dla kilkuosobowej rodziny. Salon, kuchnia, 3-4 sypialnie, dwie łazienki, co najmniej jedno pomieszczenie gospodarcze Tak wygląda przeciętny dom parterowy.
Podział na strefy w domu parterowym
Podstawowy podział na strefy to część dzienna i część nocna. W domu 2-kondygnacyjnym (tzn. domu parterowym z użytkowym poddaszem lub domu jednopiętrowym) podział zwykle wygląda w ten sposób, że parter jest przeznaczony na strefę dzienną (salon, jadalnia, kuchnia, gabinet, łazienka, pomieszczenia pomocnicze), zaś na górze sytuuje się sypialnie, garderoby i także łazienkę.
Dom parterowy, wbrew pozorom, daje więcej możliwości. Wszystko zależy od powierzchni budynku. Gdy jest to dom mały, o zwartej bryle, to strefę dzienną lokalizuje się od strony bardziej nasłonecznionej (od południa, od wschodu itp.), od ogrodu, od frontu, od ulicy. Natomiast część nocna zajmuje mniej atrakcyjną część domu.
Duży budynek może mieć kształt prostokąta czy kwadratu albo litery H, L czy C. Tak więc możliwości strefowania są bardziej zróżnicowane. Bierze się też pod uwagę lokalizację poszczególnych pomieszczeń względem stron świata, ale też rozkład pomieszczeń. Część dzienną od części nocnej można np. umieścić w oddzielnych skrzydłach budynku, rozdzielonych holem czy korytarzem.
Poza tym można zróżnicować przestrzeń poprzez nadanie poszczególnym pomieszczeniom różnej wysokości. Np. salon można obniżyć o kilka stopni. Strefy można też wyróżnić wielkością i ilością okien i drzwi (w strefie dziennej – duże przeszklenia, drzwi tarasowe).
Duży wybór projektów
Tak więc, jeśli chcesz mieć dom parterowy, wybierz odpowiedni projekt. Masz wiele możliwości: dom tradycyjny, nowoczesny, oryginalny lub podobny do setek innych. Mały lub duży. Zawsze jednak wygodny, bez barier architektonicznych, przyjazny dzieciom i starszym osobom.