Jeśli uważnie się przyjrzeć zabudowie naszych wsi, miasteczek i miejskich osiedli, które dawniej nazywano willowymi, zauważamy raczej tradycyjne domy. Większość z nich to domy parterowe, często z użytkowym poddaszem, ze stromym dachem. Bardzo przypominają tradycyjne wiejskie i małomiasteczkowe budownictwo, nierzadko zaś mniej lub bardziej udanie naśladują styl ziemiańskich dworów i dworków. Czy to znaczy, że nowoczesne projekty domów nie cieszą się zainteresowaniem inwestorów?
Czym wyróżnia się nowoczesne budownictwo jednorodzinne?
Powstaje pytanie: co to znaczy dom nowoczesny? Czy chodzi tylko o jego zewnętrzne atrybuty, a może o wyposażenie w nowoczesne media? Przyglądając się nowoczesnym projektom domów, zauważamy pewne cechy wspólne. Są to:
-prosta bryła,
-dach dwuspadowy lub płaski,
-duże przeszklenia,
-zróżnicowane materiały wykończeniowe, łączenie np. kamienia z drewnem,
-minimalizm, rezygnacja z ozdobnych detali.
Na takie elementy od razu zwracamy uwagę. Jednakże w wielu projektach „nowoczesność” jest bardziej ukryta. Na czym polega?
Dom nowoczesny to dom energooszczędny
Energooszczędność to podstawowa cecha nowoczesnych domów jednorodzinnych. Oczywiście, dla ich właścicieli mają znaczenie koszta eksploatacji i utrzymania budynku. A domy energooszczędne, chociaż droższe w budowie, dają oszczędności na rachunkach, głównie za ogrzewanie. Jednak duże znaczenie ma też fakt, że są bardziej „przyjazne” dla środowiska naturalnego. Potrzebują mniej energii na ogrzewanie i oświetlanie budynku, wykorzystują energię odnawialną (np. dzięki pompom ciepła), nie emitują wiele zanieczyszczeń.
Nowoczesne projekty domów uwzględniają też naturalne warunki, np. takie usytuowanie budynku względem stron świata czy rozmieszczenie dużych przeszkleń, by jak najpełniej wykorzystać energię słoneczną do oświetlenia i ogrzewania pomieszczeń.